MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Anticka Makedonija

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Anticka Makedonija   4th Мај 2008, 15:44Македонското шеснаесет-зрачно сонце со кралската розета во сончевата топка,симбол на Античко Македонското царствоАнтичка Македонија или Македон било античко кралство на територијата на денешна Македонија и Беломорска или Егејска Македонија т.е. денес т.н. северна Грција. Се граничело со кралството Епир на запад и областа Тракија на исток. Во даден временски период Македонија била најмоќната држава на светот кога Александар Македонски го освоил скоро цел познат свет во тоа време и со тоа го започнал македонскиот период на светската историја..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
Anticka Makedonija
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Istorija-
Отиди до: