MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Dali MAKEDONIJA ke go promeni svoeto ustavno ime ?

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Dali MAKEDONIJA ke go promeni svoeto ustavno ime ?   13th Мај 2008, 15:47

.
Dali MAKEDONIJA ke go promeni svoeto ustavno ime ???"Грција, наспроти првите години кога нејзиниот сосед стана независна
држава, е подготвена да прифати композитно име за државата кое ќе го
содржи зборот Македонија, а кое ќе обезбеди дистинкција меѓу оваа
држава и делот од Северна Грција кој, исто така, се вика Македонија“,
стои во извештајот на Мејер. Притоа, тој оди подалеку, па ги повикува
властите и организациите во Македонија да престанат да ги користат
симболите кои Грција ги гледа како дел од својата историја, особено
имињата Александар Македонски и Филип Втори, и да ги тргне нивните
статуи во Скопје, Битола и во Прилеп.
Мејер, исто така, бара пред да се
реши проблемот со името, двете страни да сторат се' што можат спорот да
не биде пречка за патувањето на граѓаните, за превозот на стоките и за
преминување на возилата од едната на другата страна од границата,
бидејќи на документите не е посакуваното име на државата. Најпатетична
е оцената на Мејер колку била и колку ќе биде голема поддршката на
Грција за евроинтеграцијата на Македонија, иако токму поради оваа земја
нашата држава изгуби една деценија од тој процес и се' уште не се знае
дали ќе добие покана за НАТО. Во поглавјето со наслов завршување на
спорот со Грција, Мејер ја цитира грчката шефица на дипломатијата Дора
Бакојани како доказ дека позицијата на Атина била значајно изменета,
што за неупатените јасно сугерира дека од таа страна нема пречка да се
најде решение за спорот, па останува само Македонија да ретерира.Нагласувајќи дека зборот Македонија во францускиот јазик е име за
мешана салата, Мејер дава мешана оцена за македонско-албанските односи
во земјата. Тој ја ја пофалува Македонија дека, место да установи
словенска доминација, се' повеќе му придава значење на мултиетничкиот
карактер на државата.

Ако преговорите не започнат наскоро, постои опасност значајно да се
еродира кандидатскиот статус не само за оваа земја туку и за идните“,
оценува Мејер. Она што другите политичари во ЕУ го кажуваат во
завиткана форма, тој го именува во извештајот најдиректно како проблем
за Македонија и Западен Балкан. Според него, јасно е дека поддршка за
проширувањето не постои во ЕУ сега и дека е табу-тема давањето датум за
новите кандидати и симултаниот прием на повеќе земји одеднаш. "


  • JAS LICNO SE PRASUVAM ZAR TREBA MAKEDONIJA SO VAKVI KORUPTIRANI EVROPSKI POLITICARI OD STRANA NA GRCIJA SE USTE DA VODI DISKUSII ZA KOMPROMIS NA IMETO ???


  • ZAR NE E OVA DOVOLNO , STO NI MISLI EVROPA i NATO ? Evil or Very Mad

.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
Dali MAKEDONIJA ke go promeni svoeto ustavno ime ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Politika-
Отиди до: