MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 РАЗЛИЧНИ ОД ЕЛИНИТЕ

Go down 
АвторПорака
PERDIKA_III
Newbie
Newbie
avatar

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-05-04

ПишувањеПредмет: РАЗЛИЧНИ ОД ЕЛИНИТЕ   12th Мај 2008, 19:46

Опстојните истражувања за писмената традиција на тлото на Македонија покажуваат дека таа континуирано се развивала во сите периоди, почнувајќи од антиката, преку ранохристијанскиот и средновековниот период, во раното просветителство од втората половина на 16-от век и пројавите на народните преродбенски будења во 19-от вк,па се` до периодот меѓу двете светски војни и до современиот творечки развој од втората половина на минатиот век до денес.
Историските времиња на цивилизациските премостувања на тлото на Македонија,археологијата постојано открива епиграфски споменици за континуитетот на македонската цивилизација.
Нашиот јужен сосед сето тоа сака да го избриже, а Македонцита да ги направи немушти суштества паднати со скинат падобран од никаде!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
РАЗЛИЧНИ ОД ЕЛИНИТЕ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Arheologija , Astrologija , Astronomija-
Отиди до: