MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Ubavinite na Makedonija

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Ubavinite na Makedonija   6th Мај 2008, 18:30

Ubavinite na MAKEDONIJA

Mnogu od nas , koi ziveat vo nasata prekrasna zemja Makedonija , se nadevam ,nй od toa sto ne posakuvaat da ja zapoznaat harizmaticnosta na ovoj Raj daden od Boga, no nekogas prestavuva problem ( za nekoi ),-materijalniot nedostatok ili obvrskite kon rabotata i familijata.
Se nadevam deka tuka ke ja zaziveeme i razbudime zelbata za poseta na ovie mesta,vsusnost seto sto go poseduva nasata Ubavica Makedonija.

PS:Se nadevam deka ke prokomentirame za sekoja slika , kade toa se naoga i dali voopsto nekoj ovie mesta gi posetil , Odnapred Vi Blagodaram !


Dojransko ezeroЗападниот, поголемиот дел (27,3 км2) n припаѓа на Република
Македонија а источниот, помалиот (15,8 км2) на Грција. Нивото на
езерото е на надморска висина од 148 метри. Тоа е плитко езеро, со
најголема длабочина од 10 метри. Дојранското Езеро е создадено во
неогено-квартерниот период и има тектонско-вулканско потекло. Всушност,
тоа е реликтен остаток од некогашното плеистоценско Пеонско Езеро,
коешто зафаќало површина од околу 127 км2. Дојранското Езеро е еутрофно
езеро, заради големата продукција на органска материја. Животинскиот
свет е претставен од без'рбетници (праживотни-едноклеточни животни,
сунгери, црви, мекотели, членконоги, инсекти и др), како и претставници
од 'рбетниците (риби, водоземци, влекачи, птици и цицачи). Во
Дојранското Езеро регистрирани се 12 фаунистички ендемити. Од 15 видови
риби, 1 вид претставува локален ендемит. Некои без'рбетници (посебно
вилинските коњчиња) и неколку видови птици, се наоѓаат на листата на
CORINE. Дојранското Езеро е познато по традиционалниот начин на ловење
риби со помош на птици во огради од трска, т.н. мандри.

Izvorite na Sv.Naum


Последната промена е направена од MAFF на 7th Мај 2008, 20:04. Мислењето е променето 4 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   7th Мај 2008, 17:06AfionBistra


Последната промена е направена од MAFF на 7th Мај 2008, 17:09. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   7th Мај 2008, 18:09Galicnik
Elenik - Mariovo
Debarsko ezero
Demirkapijska Klisura
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   7th Мај 2008, 18:16Ezero Kalimanci
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   7th Мај 2008, 18:31
Izgrev na Pelister
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   7th Мај 2008, 20:10

BELIOT PAUN VO SV.NAUM


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   7th Мај 2008, 21:03

MARKOVI KULI -GOREN GRAD

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
darko prosev
Newbie
Newbie


Број на мислења : 18
Age : 43
Registration date : 2008-05-11

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   23rd Мај 2008, 15:49

кожуф планинаВратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   31st Мај 2008, 13:44Garska Reka-1Garska Reka - 2
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   31st Мај 2008, 13:52

OHRIDSKO EZERO
KOZJAK

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   31st Мај 2008, 13:57

OHRID.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   

Вратете се на почетокот Go down
 
Ubavinite na Makedonija
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Biologija , Geologija , Geografija-
Отиди до: