MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Najgolem rudnik za vodenicki kamenja vo Makedonija

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Najgolem rudnik za vodenicki kamenja vo Makedonija   6th Мај 2008, 05:03

Најголем рудник за воденички камења

На кривината непосредно пред Лесново крај познатиот Лесновски манастир,има голем карпест рид издалбен целиот од дупки настанати со вадење за потребите од воденички камења

Но не само водечнички од него се вадени и камења за мелење во домашни услови и потреби, при мелење пченица за познатиот македонски “бонгур” или други наши стари специјалитети.

Лесновскиот рудник на воденички камења заради високиот квалитет бил наделеку прочуен и баран. Многу семејства со генерации живееле од овој камен. Така речиси секоја создадена пештера, му припаѓала на некое семејство од Лесново, од каде со запрежни коли, ги пренесувале тешко натоварените и обарботени камења низ целиот Балкан.

Денес ова место е своевидна туристичка атракција кој во чест на испосницата од монахот Гаврил( светогорски монах кој во Лесново доаѓа во 1974 год.) е наречена – “Богородица”.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
Najgolem rudnik za vodenicki kamenja vo Makedonija
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Razno-
Отиди до: