MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 mineral MAKEDONIT

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: mineral MAKEDONIT   6th Мај 2008, 04:54

Минерал МАКЕДОНИТ


Редок минерал наречен МАКЕДОНИТ, наречен по името на нашата земја Македонија.

Општи информации за МАКЕДОНИТ
Хемиска формула: PbTiO3
Состав: Молекуларна тежина= 303.08 gm
Titanium 15.80 % Ti 26.36 % TiO2
Lead 68.37 % Pb 73.64 % PbO
Oxygen 15.84 % O
______ ______
100.00 % 100.00 % = TOTAL OXIDE
Емпириска формула: PbTiO3

IMA Статус: Решение IMA 1971
Локација: Црн Камен, Прилеп, Македонија. MinDat.org
Наречен по: земјата каде е пронајден, Македонија
Синоним: ICSD 61168
PDF 6-452
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
mineral MAKEDONIT
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Hemija i Fizika-
Отиди до: