MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Prtviot zlaten Medal na Makedonski fotografi

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Prtviot zlaten Medal na Makedonski fotografi   6th Мај 2008, 04:37

Првиот златен медал на македонски фотографи


Браќата Манаки 1905 год. во Битола отвараат ново “Студио за уметничка фотографија“ и учествуваат на големата светска изложба на фотографии во романскиот град Синаја 1906 година каде освојуваат прво место и златен медал за нивната фотографска колекција.


Првиот светски златен медал на македонски фотографи - Милтон МанакиРазрушено студиото на браќата МанакиЕтно мотив од Манаки Like a Star @ heaven


Последната промена е направена од MAFF на 9th Мај 2008, 02:05. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Prtviot zlaten Medal na Makedonski fotografi   6th Мај 2008, 04:45

Најстариот македонски филмски кадар и со подвижна снимка од најстарата снимена Македонка – 114 годишната баба на браќата Манаки, баба Деспина од село Авдела, Костурско.

Снимена е со камерата “Биоскоп”-300, купена во Лондон од компанијата “Урбан“.
камера


Браќата Манаки


Манаки со својата
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
Prtviot zlaten Medal na Makedonski fotografi
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Umetnost i Kultura-
Отиди до: