MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Makedonija ograbena riznica na Kulturno bogatstvo

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Makedonija ograbena riznica na Kulturno bogatstvo   6th Мај 2008, 04:20

Според Управата за заштита на културното наследство од Македонија низ светот се однесени преку 20 000 вредни икони.

Оваа е бројка е на основ она што поседуваат музеите низ светот и приватни познати колекции, но познавачите на проблематиката со тајните препродажби и изнесувања, велат дека тој број е далеку поголем.

Во Британскиот музеј има многубројни македонски бронзи од V и VI век со се статуа на Ајсхин а во Парискиот уште побројни етнолошки предмети. Во Франција се и двете најстари македонски палеолитски алатки, со преку 800 000 ( осумстотини илјади ) години .Во Њујорк пак во приватни колекции се бронзи од Демир Капија.

Но најголемото македонско богатство е во нашето окружување Во Софискиот национален археолошки музеј, покрај двете златни маски има уште 257 придружни вредни предмети. Во Белградскиот покрај други две златни маски има уште 187 предмети.

Но и во двата града бројот на другото етнолошко, историско и археолошко богатство е далеку поброен. Во Софија на пример е многу вредната колекција од Охридскиот ерхиепископ а во Белград мермерни статуи, бронзи и сл. речиси од сите македонски локалитети.

И не само таму но и во Загреб, Сплит, Дубровник и др. градови. Сепак најголемата и најмалку проверена дестинација на македонски артефакти од антиката до XX век е изгледа – Турција и тамошните музеи. Ако почне да се запишува се не се знае колку недели ќе бидат потребни, сепак битно е да се знае – од каде се.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
Makedonija ograbena riznica na Kulturno bogatstvo
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Umetnost i Kultura-
Отиди до: