MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Prvata CRKVA VO EVROPA e vo MAKEDONIJA

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Prvata CRKVA VO EVROPA e vo MAKEDONIJA   6th Мај 2008, 04:13

Првата црква во Европа е во Македонија


Од Библијата се осознава дека првата Христијанска општина и првата црква во Европа, се подигнати во Македонија, во градот Филипи (крстен така по Филип II Македонски).

Тука е и првата покрстена во Европа, “Лидија Македонката”, како и стои во Библијата.

Тоа е извршено од Апостол Павле по доаѓањето во Македонија, откога Светиот дух трипати го одвраќа од Азија каде првично мислел да го шири Христијанството.Познато е неговото видение од Македонец, кој го моли да прејде во Македонија и да помогне.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
Biljana
Newbie
Newbie
avatar

Број на мислења : 3
Registration date : 2008-05-06

ПишувањеПредмет: Re: Prvata CRKVA VO EVROPA e vo MAKEDONIJA   13th Мај 2008, 00:06

да точно првата Македонка која го примила христијанството се викала Лидија. можеби и првата христијанска црква е изградеба во Македонија верувам.Македонија е Библиска земја 51 пат е сопната во Библијата. Та дури и самиот Господ Иус Христос имал во Израел пријатели Македонци
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Biljana
Newbie
Newbie
avatar

Број на мислења : 3
Registration date : 2008-05-06

ПишувањеПредмет: Re: Prvata CRKVA VO EVROPA e vo MAKEDONIJA   13th Мај 2008, 00:07

се извинувам за пропуштената буква Господ Исус Христос
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Prvata CRKVA VO EVROPA e vo MAKEDONIJA   

Вратете се на почетокот Go down
 
Prvata CRKVA VO EVROPA e vo MAKEDONIJA
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Hristijanstvo-
Отиди до: