MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

Share | 
 

 Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
avatar

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani   6th Мај 2008, 03:52

Последниот научник во Александриската библиотека била Хипатија меѓу сите учени мажи, единствената блескава жена - математичар, астроном,физичар и водач на неоплатонското филозофско учење.

Родена во 370 год. н.е, во време кога жените немаа никакви права и беа сметани како лична своина, таа е самосвесна низ традиционално машкиот свет.

Но империјата проживува тешки мигови, Христијанството по 325 год. н.е, кога Константин го прогласи за официјална вера на империјата, веќе се рашири и зема подем во сите сфери. Се се сведуваше на господа а не на науката која се смета како дело на ѓаволот за да ги зашеметува умовите на верниците.

Во Александрија Патријарх во тоа време е Кирил Александриски, неговите фанатични ученици ја пречекаа една ноќ Хипатија додека со кочијата се враќаше од Библиотеката во која до касно се посветуваше на науката. Ја одвлекоа и ја растргнаа облеката и со школки наречени “Петрово уво”, во фанатичен бес за одбрана на верата, ја одраа Хипатија до коски.

Тргна пирот и се запалија сите дела и сета наука на стариот свет пламна да не остана ниту трага о ереста. По ова Кирил патријархот Александриски ,е прогласен за светец, ја уништил ереста а и се посветил на верата.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://maff-mk.forumandco.com
 
Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Istorija-
Отиди до: